Archiv

Swiss Massager – masáž nohou

masáž nohou

Nohy patří k nejcitlivějším místům našeho těla. I přes neustálou námahu chůzí jsou nejvhodnějším místem k provádění akupresurních cvičení. Každá noha totiž obsahuje 26 kostí a 7 200 nervových zakončení. Pokud stlačujeme tato nervová zakončení, ovlivňujeme funkci celého těla.

Masážní stroj Swiss Massager dokáže mačkat na chodidlech body, které zmírní Vaši bolest a napomáhá léčit případná onemocnění (křeče, otoky apod.).

Jaká je souvislost mezi chodidly a ostatními částmi těla?

Lidské tělo se na chodidlo promítá. Hlavu a všechny její části (oči, uši, dutiny, zuby) jsou ovlivňovány na palci a ostatních prstech. Přední část těla (zejména žebra, plíce, prsy) najdeme na nártu, pánvi odpovídá oblast paty a kotníku. Reflexní body důležitých orgánů, jako jsou játra, ledviny, slinivka, slezina, střeva uvolňujeme prostřednictvím střední části nohy. Některé orgány (slepé střevo, žlučník) lze ovlivňovat i shora ze strany nártu.

V zásadě platí, že co je v těle umístěno vpravo, se promítá na pravou nohu, a co je umístěno v levé části těla se promítá na levou nohu. Reflexní body jater, žlučníku, slepého střeva, části tlustého střeva po příčný tračník a hlava slinivky jsou umístěny na pravé noze, naopak slezinu, slinivku, druhou část tlustého střeva až po konečník najdeme na levé noze. Párové orgány (ledviny, oči, uši, paže, kolena) jsou umístěny každý na jedné noze s tím, že u párových orgánů funguje někdy i křížový efekt. Orgány umístěny ve středu těla (žaludek, močový měchýř, srdce) se promítají na obě nohy, můžeme je tedy masírovat tak na pravé tak i na levé noze, nejlépe však na obou.

Swiss Foot Massager (swissmassager.eu)

Dálniční známka v roce 2023

Elektronická dálniční známka v roce 2023

Držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P nemají ani v roce 2023 povinnost registrovat vozidlo do systému elektronického zpoplatnění komunikací. To znamená, že nemusejí mít elektronickou dálniční známku. Výhoda ovšem platí pouze v případě, že je ve vozidle přítomen držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P (při silniční kontrole se musí prokazovat tímto průkazem) a zároveň je provozovatelem vozidla tento držitel průkazu nebo jeho osoba blízká. Z informací, které Liga vozíčkářů obdržela z Ministerstva dopravy vyplývá, že kontrola vozidel bude i nadále probíhat stejným způsobem, nemusíte se tedy obávat častějších kontrol kvůli chybějící registraci vozidla.

ROCHOVA KARTA – EMERGENCY CARD

EMERGENCY CARD

Mezinárodní karta první pomoci. EMERGENCY CARD. Digitální lékařská zpráva pro správnou záchranu tvého života. Všechny tvoje léky, krevní skupina, alergie, kontaktní osoba a kontakt na tvého lékaře na jednom místě. Vždy po ruce. Karta, díky které ti lékaři v krizové situaci nepodají léky, které ti můžou způsobit komplikace. První kartička, která má výsostné místo ve tvé peněžence. 

www.rochovakarta.cz

OČKOVÁNÍ COVID-19 – 4. posilující dávka

Očkování 2. posilovací dávkou je možné od pondělí 18. července. Očkovat se mohou osoby starší 18 let, a to nejdříve po 4 měsících od předchozí 1. posilující dávky očkování (pokud lékař nerozhodne jinak). Očkování 2. posilující dávkou je umožněno v tzv. walk-in očkovacích místech a u praktických lékařů. Kde je aktuálně možné se nechat očkovat 4. dávkou naleznete na ockoreport.uzis.cz.

Komu se čtvrtá dávka očkování doporučuje?

Očkování 2. posilující dávkou je prozatím doporučováno:

  • Pro osoby starší 60 let.
  • Pro osoby ve věku 18 – 59 let, které jsou zranitelné (pro jejich zhoršený zdravotní stav je to doporučeno).
  • Pro osoby ve věku 12 – 17 let se závažným imunodeficitem či imunosupresí, popř. dle rozhodnutí lékaře při přítomnosti jiného rizika závažného průběhu nemoci.

Očkování druhou posilující dávkou očkování proti nemoci covid-19 pro lidi nad 60 let a rizikové skupiny doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Vakcinaci lidí nad 60 let, rizikových, zdravotníků nebo pracovníků v sociálních službách doporučila také Česká vakcinologická společnost (ČVS) České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně viz www.vakcinace.eu.

Kam na přeočkování a kdy?

Očkování 2. posilovací dávkou je možné od pondělí 18. července. Očkovat se mohou osoby starší 18 let, a to nejdříve po 4 měsících od předchozí 1. posilující dávky očkování (pokud lékař nerozhodne jinak).

Očkovat se mohou osoby starší 18 let, a to nejdříve po 4 měsících od předchozí 1. posilující dávky očkování (pokud lékař nerozhodne jinak). Očkování 2. posilující dávkou je umožněno v tzv. walk-in očkovacích místech a u praktických lékařů. Kde je aktuálně možné se nechat očkovat 4. dávkou naleznete na ockoreport.uzis.cz. Registrace k očkování do očkovacích center je možná od 15. 8. 2022 a probíhá prostřednictvím Centrálního rezervačního systému na registrace.mzcr.cz.

Jaké vakcíny se aplikují jako posilující dávka očkování?

Druhá posilující dávka se podává jako čtvrtá dávka po dokončeném základním a 1. posilujícím očkováním vakcínami Comirnaty (Pfizer), SpikeVax (Moderna) a Vaxzevria (Astra Zeneca) a jako třetí po aplikaci základního očkování vakcínou Janssen (Johnson&Johnson) a následné posilující dávky. Jako druhé posilující dávky se aplikují pouze vakcíny Comirnaty (Pfizer) a SpikeVax (Moderna). Druhé posilující dávky očkování budou u obou vakcín stejné jako u aplikace prvních posilujících dávek.

Kdy se mohu přeočkovat vakcínou Novavax?

Vakcínou Novavax není možné být přeočkován první ani druhou posilující dávkou. Jako posilující dávky očkování jsou aplikovány pouze vakcíny Comirnaty (Pfizer) a SpikeVax (Moderna).

Další informace k očkování druhou posilující dávkou (tzv. 4. dávkou očkování) budou postupně doplňovány, a to na základě informací zveřejněných Ministerstvem zdravotnictví ČR. V případě dotazů se můžete obracet na oficiální informační linku 1221.

Pacientská rada 2021 – 2025

Ministr zdravotnictví, Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, dne 10. 12. 2021 jmenoval členy nové Pacientské rady, která bude mít funkční období do 10. 12. 2025.

Pacientská rada je poradním orgánem ministra zdravotnictví. Jejím cílem je zprostředkovávat hlas pacientů na ministerstvu. To probíhá např. připomínkováním různých zákonů, vyhlášek, strategií a dalších důležitých dokumentů, které se týkají pacientů, navrhováním změn či účastí zástupců Pacientské rady v různých pracovních skupinách na Ministerstvu zdravotnictví.

Pacientská rada zasedá min. čtyřikrát ročně. Ke své činnosti může zřizovat pracovní skupiny složené ze zástupců pacientských organizací a externích odborníků. V současné době existují tyto pracovní skupiny Pacientské rady:

Nová Pacientská rada (2021–2025) bude mít 24 členů, zástupců pacientských organizací, které sdružují pacienty s různými onemocněními. 

Seznam členů Pacientské rady (2021–2025)

JménoPříjmeníPacientská organizace
AnnaArellanesováČeská asociace pro vzácná onemocnění z.s.
KarelDušekPacienti IBD z.s.
ZdeňkaFaltýnkováČeská asociace paraplegiků – CZEPA, z.s.
VáclavHradilekSMÁci, z. s.
DavidJankůČeská společnost AIDS pomoc, z.s.
DaliborJežorekAsociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, z. s.
DrahoslavaKolacíSdružení pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách z.s.
JitkaKolmanováOndřej, sdružení na pomoc duševně nemocným, z.s.
VáclavKrásaNárodní rada osob se zdravotním postižením České republiky, z.s.
JanaLacinováPopálky o.p.s.
JaromírLánASOCIACE PROTETICKÝCH PACIENTŮ z.s.
JiřinaLandováUnie ROSKA – česká MS společnost, z. s.
RenataMarkováSpolek KOLUMBUS
JanMichalíkSpolečnost pro mukopolysacharidosu, z. s.
VlastimilMilataDIAKTIV CZECH REPUBLIC z. s.
MartaPečeňováZa sklem o.s.
ŠtěpánkaPokornáAliance žen s rakovinou prsu, o.p.s.
ŠárkaProkopiusováSvaz neslyšících a nedoslýchavých osob v České republice, z.s.
JitkaReineltováPARENT PROJECT, z.s.
MarieŘedinováČeské ILCO, z.s.
ŠárkaSlavíkováAmelie, z.s.
SimonaZábranskáKlub nemocných cystickou fibrózou, z.s.
LubošZajícSjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky,zapsaný spolek
MiloslavZavřelSpolek psoriatiků a atopických ekzematiků

Zápisy ze zasedání a další důležité informace o činnosti Pacientské rady budeme přidávat na stránku: Pacientská rada 2021–2025

Novela zákona č. 48/1997 Sb. – SCHVÁLENA

Vážení členové, partneři,

dne 14.9.2021 došlo ke schválení novely zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, Poslaneckou sněmovnou (sněmovní tisk č. 992). Až na výjimky nabude novela účinnosti dne 1. 1. 2022. Ministerstvo zdravotnictví se nyní bude zabývat implementací této novely.

Historicky poprvé je zakotveno zapojení pacientů a odborných společností do rozhodovacího procesu o stanovení úhrady pro léčiva na vzácná onemocnění. Aby se pacienti mohli zapojovat, bude přímo v zákoně zakotvena definice pacientské organizace, která bude účastníkem tohoto řízení.

Novela rovněž upravuje úhrady zdravotnických prostředků a ortodontických výkonů a stomatologických a ortodontických výrobků.